Při malování obrazů si vystačíte se základními výtvarnými potřebami

Malování je velice oblíbený koníček mnoha lidí. Pokud jste začínající malíř a chcete se ponořit do světa výtvarného umění, pak je důležité mít po ruce správné výtvarné potřeby. V tomto článku si proto uvedeme základní výtvarné potřeby pro malování obrazů, bez kterých se jen těžko obejdete.

Malířské plátno nebo papír

Základním prvkem každého obrazu je povrch, na který budete malovat. Existuje mnoho možností, které lze zvolit. Mezi nejběžnější povrchy patří zejména plátno, papír nebo dřevo. Pro začátečníky se často doporučuje začít s plátnem nebo akvarelovým papírem, jelikož se jedná o materiály, které jsou snadno dostupné a cenově přijatelné. Malířské plátno je navíc k dostání v mnoha velikostech, takže si můžete vybrat velikost plátna dle svých preferencí.

Volba barev je důležitá

Samozřejmě, že k malování obrazů budete potřebovat také barvy. Stejně jako u volby povrchu máte na výběr hned několik možností. Mezi nejčastěji využívané barvy patří zejména akrylové, akvarelové, temperové a olejové barvy. Vyberte si tedy barvy, které vám nejvíce vyhovují. Pro začátečníky jsou vhodné zejména temperové a akrylové barvy, pro které je specifické snadné použití a rychlé schnutí. Pokud preferujete realističtější efekty, pak můžete zvolit olejové barvy. Pro abstraktní malování se nejvíce hodí akvarelové barvy.

Štětce na malování obrazů a další potřeby

Nakonec pro malování obrazů budete potřebovat různé druhy štětců. Základní sadu štětců tvoří zejména široký plochý štětec pro malování větších ploch, střední štětec pro detailnější práci a úzký štětec k malování detailů. Kromě štětců budete potřebovat i další nástroje, jako je paleta na míchání barev, špachtle, houbičky apod., které vám pomohou k lepší práci s barvami.

Související články

Back to top button